Microsoft навчить роботів думати як людина

Довгий час люди мріяли створювати машини, здатні самостійно приймати рішення. Науково-технічний прогрес не стоїть на місці, а новітні технології все більше розмивають межі між фантазією та реальністю. Роботи вже давно перестали бути науковою фантастикою. Сьогодні вони наші незамінні помічники в багатьох галузях діяльності. Але до яких наслідків це може призвести?

Photo by: sujin s; License: Public Domain

Microsoft вирішила стати універсальним «вчителем» для роботів та дронів по всьому світу.

Ні, виробник програмного забезпечення не планує відправляти роботів у класи. У світі, де заводи та вітряні електростанції будуть все частіше працювати на автономних системах, дрони будуть перетинати міста, доставляючи пакети, а роботи будуть працювати у підземних шахтах. Microsoft хоче створити програмне забезпечення, яке дасть змогу інженерам-механікам та хімікам навчити ці пристрої, як поводитися, у якому напрямку йти та як підтримувати безпечні умови. Компанія наполягає, що створила програмне забезпечення, яке дозволяє інженерам навчити практично будь-який автономний пристрій різних завдань.

Програму вже почали тестувати декілька великих компаній

Цей напрямок опрацьовувала автономна система компанії, і ось, на початку листопаду, Microsoft сповістила про те, що роботи над цим проектом будуть розширені. За словами Bloomberg, софт, дуже схожий за своєю дією на анонсований Microsoft, вже використовується в самокерованих машинах. Але цю тему Microsoft залишає для подальшої роботи Tesla та їй подібним компаніям, вирішивши зайнятися розробками інших пристроїв. Наразі вже існує тестовий варіант софту, який Microsoft пропонує великій кількості покупців. Ще у травні 50 компаній почали обмежене тестування, на сьогодні їх кількість перевищила 200 – такими даними апелює Bloomberg. За словами Марка Хеммонда, розроблений софт зможе працювати на безпілотних літальних апаратах, які використовують там, де є загроза життю людини: перевірка електропроводів та вітряних турбін, у разі катастроф та інших глобальних катаклізмів. Тестовим програмним забезпеченням вже користуються такі величезні компанії як Роял Датч Шелл, Шнейдер Електрик та Delta Air Lines. Microsoft стверджує, що її софт поєднав у собі людський досвід та здібності штучного інтелекту адаптуватися до мінливих ситуацій. Програма дозволяє інженерам встановити правила та критерії, за якими автономні пристрої повинні працювати та прорахувати усі можливі варіанти. Фахівці використовують технологію Microsoft, щоб створити програму навчання. «Це не довільне вивчення, а немов під керівництвом вчителя», – додав Хеммонд. Як тільки план готовий, система здатна виконувати його автоматично. Але для виконання промислових завдань рекомендується участь людини, інакше програма може прийти до результатів, які виявляться насправді марними, зазначив топ-менеджер. Тобто людина залишається головною дійовою особою.

Свої напрацювання у сфері навчання роботів є й в інших компаній, таких як Google та Amazon. Microsoft заявляє про те, що хотіла б співпрацювати з ними, забувши про конкуренцію. Однак компанія тримає паузу та не розкриває таємницю, коли технологія стане широко доступною великому колу людей.

Штучний інтелект поруч: загроза людської цивілізації, повстання машин чи панацея?

Попри користь, яку штучний інтелект вносить в наше життя, деякі люди стверджують, що вчені та інженери повинні бути більш обережними щодо ШІ. Одним з них є Ілон Маск. Він публічно заявив, що штучний інтелект – найбільша загроза людської цивілізації у майбутньому. Ці думки поділяє і Лів Борі, одна з найвідоміших жінок покерних гравців у світі. У 2017 році штучний інтелект Либратус, створений вченими з Університету Карнегі, здобув перемогу над професійними гравцями у покер, тим самим показавши перевагу штучного інтелекту над людським розумом.

Це змусило розумних людей серйозно задуматися. Дійсно, якщо створювати програми, які є розумнішими за людину в декілька разів, то як же тоді контролювати дії штучного інтелекту? Дуже важливо, щоб цілі ШІ збігалися з людськими, інакше трапиться щось страшне. Повстання машин може перейти з області фантастики та з кіноекранів у реальне життя й чи зможе людство протистояти йому?

Photo by: Pixabay; License: Public Domain

«Я не думаю, що хтось навмисно намагається створити штучний інтелект з поганими намірами. Хоча це можливо. З іншого боку, ніхто ж не застрахований від випадковостей. І якась поломка, збій в програмі матиме серйозні наслідки для біологічного життя на Землі. Ось чому, при тому, що є інші ризики, з якими ми стикаємося – ядерна війна, зміна клімату, епідемії тощо, я вважаю, що штучний інтелект – це найбільша проблема в області безпеки. Мотивації для прискорення прогресу маса. Звичайно, це, в першу чергу, гроші. Але наукових досліджень, які допомогли б переконатися, що цей прогрес буде безпечним, дуже мало», – говорить Лів у своїх інтерв’ю та підтримує дослідження, спрямовані на безпечний розвиток штучного інтелекту.