Канадські вчені створили “калькулятор смерті” для людей похилого віку

Завдяки новому калькулятору можна просто і швидко передбачити, скільки людині похилого віку залишилося жити. Також за його допомогою можна розрахувати, якої допомоги вони потребують.

Більшість літніх людей в країнах з високим рівнем доходу вмирають в основному від раку, хвороб серця та інсульту. Інші провідні причини смерті, такі як деменція і хронічні захворювання нижніх дихальних шляхів, самі по собі теж мають ознаки і симптоми, загальні для людей похилого віку, і призводять до погіршення фізичних і когнітивних функцій, а також підвищеної потреби в допомозі.

Але, незважаючи на часто передбачуваний характер летальних випадків, багатьом жителям розвинених держав не надають якісної підтримки на дому. А для тих, хто отримує паліативну допомогу в кінці життя, вона буває занадто запізнілою.

Змінити ситуацію на краще запропонували автори нової роботи – співробітники Дослідницького інституту Брюєра, Університету Оттави і Університету Макмастера (Канада), які створили модель для прогнозування ризику смертності літніх. Подробиці опубліковані в журналі CMAJ.

«Калькулятор смерті» під назвою RESPECT (The Risk Evaluation for Support: Predictions for Elder-Life in the Community Tool) розробили на основі даних більш ніж 491 тисячі людей старше 50 років, які отримували догляд на дому з 2007 по 2013 рік. Він має на увазі заповнення анкети з 15 питань. Середній вік респондентів становив 79,7 року, 65 відсотків були жінками.

«Використовуючи похідну когорту, в яку увійшли дорослі з Онтаріо, ми створили модель ризику смертності. Первинним результатом була летальність через шість місяців після оцінки. За допомогою регресії пропорційних ризиків з надійними стандартними помилками вдалося враховувати кластеризації окремо. Потім ми перевірили наш алгоритм для другої когорти учасників дослідження, яким надавали допомогу на дому з 1 січня по 31 грудня 2013 року.

Щоб оцінити ризик смерті через півроку, а також для калібрування інструменту, ми використовували криві виживання Каплана – Мейєра (по осі ординат відкладають ймовірність настання подій, а по осі абсцис – час. – Прим. Ред.) », – розповіли вчені.

В результаті для першої когорти вдалося передбачити 122 823 смертельних результату протягом шести місяців, для другої – 20 015. Лише 1,3 відсотка, як виявилося, залишалося прожити менше шести місяців.

Джерело Сmaj

Не пропустіть