Google будуватиме ядерні реактори для підтримки свого штучного інтелекту

Компанія Google оголосила про партнерство зі стартапом Kairos Power для будівництва семи малих ядерних реакторів у США. Проєкт спрямований на додавання 500 мегават ядерної енергії за допомогою малих модульних реакторів (SMR) до кінця десятиліття. Перший реактор планують ввести в експлуатацію у 2030 році, а решта мають бути запущені до 2035 року.

Це перша в історії угода приватної компанії на придбання ядерної енергії від SMR. Малі модульні реактори відрізняються від традиційних своїми меншими розмірами та особливістю будівництва. Їхні компоненти виробляються на заводі, а не на місці, що може значно зменшити витрати на будівництво порівняно з великими АЕС.

Для реалізації плану Kairos Power необхідно отримати дозвіл на проєктування та будівництво від Комісії ядерного регулювання США. Компанія вже отримала дозвіл на демонстраційний реактор у штаті Теннессі, запуск якого запланований на 2027 рік. Зараз стартап будує тестові установки без ядерного палива на своєму об’єкті в Альбукерке, Нью-Мексико, де перевіряються компоненти, системи та постачання.

Хоча фінансові деталі угоди не були розголошені, Google заявила, що структура угоди допоможе знизити витрати й прискорити підключення енергії до мережі. За словами Майкла Террелла, старшого директора з питань енергетики та клімату в Google, “закупівля електроенергії від кількох реакторів дозволить прискорити їх розгортання і допоможе Kairos Power швидше вийти на ринок”.

Бум штучного інтелекту та величезні енергетичні потреби дата-центрів призвели до активної співпраці великих технологічних компаній з ядерною галуззю. У вересні Microsoft уклала угоду з Constellation Energy для відновлення роботи блоку на АЕС Three Mile Island у Пенсильванії. А в березні Amazon придбала дата-центр на ядерній енергії від Talen Energy.