Експериментальну РНК-вакцину від ВІЛ успішно протестували на людях

Учені з американського Національного інституту алергії та інфекційних захворювань (NIAID) успішно випробували нову вакцину РНК від ВІЛ на тваринах. Макаки, ​​що отримали препарат, демонстрували майже на 80 відсотків менший ризик зараження, ніж нещеплені.

Експериментальна вакцина створена за участю фахівців компанії Moderna і діє так само, як її РНК-вакцина від нового коронавірусу. Частинки вакцини доставляють до клітин організму молекули матричної РНК, які кодують білок вірусу. Клітини у місці уколу «машинально» починають його виробляти, викликаючи реакцію імунної системи.

Досліди на мишах показали, що пари ін’єкцій препарату достатньо для появи у них антитіл. Автори відзначили, що, на відміну від багатьох минулих аналогічних розробок, їхня вакцина веде до синтезу в організмі Env-білка, що практично не відрізняється від форми, в якій він існує в оболонці справжнього вірусу. Це робить імунний захист більш надійним. Далі вчені провели експерименти на макаках.

Декілька груп тварин отримували перший укол, а потім протягом року серію «бустерних», які містили мРНК білків Env і Gag різних штамів ВІЛ. За задумом дослідників, це мало стимулювати імунітет до вироблення більш «універсальних» антитіл. Атакуючи найконсервативніші, стабільні ділянки вірусу, вони здатні захистити від широкого набору його різновидів.

Серйозних побічних ефектів після уколу не помітили. До 58-го тижня у всіх вакцинованих тварин з’явилися антитіла, які “у пробірці” успішно нейтралізували представників 12 штамів ВІЛ. Крім того, у макак спостерігалася потужна відповідь з боку Т-клітин, показуючи, що ті навчилися пізнавати вірус для атаки.

Починаючи з 60-го тижня тварин піддавали дії інфекції, щотижня вводячи модифікований вірус імунодефіциту приматів та людини (Simian-Human Immunodeficiency Virus, SHIV). Самим ВІЛ примати не заражаються, і для таких досліджень було отримано свого роду «гібрид» між людським вірусом і його близьким родичем (SIV), що вражає диких приматів.

Після 13 тижня два з семи піддослідних макак залишилися незараженими. У решти зараження почалося, але все ж таки помітно пізніше, ніж зазвичай відбувається з нещепленими тваринами, – в середньому на восьмому тижні, а не на третьому. Це показує, що імунітет таких Макак досить довго справлявся з атаками вірусу і програв далеко не відразу.

За словами вчених, вони планують додатково доопрацювати свою вакцину та знову перевірити її ефективність та безпеку. Якщо досліди будуть такими успішними, можна переходити до клінічних випробувань на добровольцях. Тим часом у кількох країнах Африки з літа 2020 йдуть клінічні випробування іншої вакцини проти ВІЛ — HIVconsvX.

Джерело Nature

Не пропустіть