Сьогодні вночі росіяни зруйнували дамбу Каховської ГЕС, підірвавши її зсередини. За найкращими традиціями вони, звісно ж, звинуватили Україну в цьому. За фактом підриву греблі Каховської ГЕС Офіс генпрокурора України відкрив справу про екоцид.
За найгіршим сценарієм масштабна повінь заллє південно-східну частину лівого берега Дніпра. Орієнтовно о 19 годині на Антонівський міст, що східніше від Херсона, прийде хвиля висотою у 4-5 метрів. Далі розіллється річка Інгулець, вслід за нею – Буг.
Як загрожує підрив дамби для екології?
Фахівці кажуть, що декілька менших міст і сіл по обидва боки Дніпра будуть затоплені. За 4 дні водосховище буде спрацьоване – тобто витече вся акумульована вода і залишиться тільки природнє русло Дніпра. Руйнування ГЕС вважається зброєю масового знищення.
Припиниться постачання води до Криму, а також до системи зрошення полів Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької області. Ці поля фактично перетворяться на пустелю, бо жодної екосистеми не зможе в таких умовах існувати. Без питної води залишаться багато міст і сіл, які споживали її з Каховського водосховища. У Дніпрі загине багато риби, осушені землі будуть заболочені, а кліматичний режим регіону зовсім зміниться. Зокрема, відкриється піщане дно – у результаті кліматичних змін зменшаться опади, почастішають пилові бурі, підвищиться температура, що призведе до посухи на полях.
Наразі ризику для аварії на Запорізькій АЕС немає. “Можливість зниження рівня води в Каховському водосховищі була передбачена під час будівництва ЗАЕС”, – каже президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін. Проте якщо станція не отримуватиме достатньо води, її доведеться закрити, як і десятки чи навіть сотні великих заводів.
Через відсутність води, важкі кліматичні умови та скорочення робочих місць на закритих заводах та осушених полях з півдня України масово виїде населення.