В центрі нашої галактики є надмасивна чорна діра. Вчені заявляють, що останнім часом вона почала поглинати надто велику кількість матерії – газу і пилу. І вони не можуть зрозуміти, чому це відбувається.
У центрі нашої галактики знаходиться надмасивна чорна діра під назвою Стрілець А. Вона постійно поглинає величезні кількості газу і пилу. Залежно від швидкості цього процесу, змінюється і яскравість центру галактики.
Згідно зі спостереженнями, вона дещо коливається, але це пояснюється нерівномірним поглинанням речовини чорною дірою. Однак не так давно вчені помітили, що ці коливання стали дуже інтенсивними. В одну з ночей навесні цього року науковий співробітник Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі спостерігав за чорною дірою в центрі нашої галактики. Навівши телескоп на Стрільця А, астроном спочатку прийняв його за яскраву зірку S0-2, розташовану близько до нього. Однак потім виявилося, що світло виходило саме від надмасивної чорної діри.
Дослідники почали пильно стежити за поведінкою центру нашої галактики і зібрали великий масив даних після 133 ночей спостережень. Порівнявши значення яскравості, виміряні раніше і отримані в нових спостереженнях, вчені прийшли до висновку, що яскравість Стрільця А в інфрачервоному діапазоні збільшилася більш ніж вдвічі.
Такі висновки були зроблені на основі аналізу понад 13 тисяч знімків, отриманих за допомогою дуже великого телескопа і Обсерваторії Кека на Гаваях. Одна з гіпотез про підвищену активність чорної діри полягає в тому, що коли зірка під назвою S0-2 наблизилася до неї влітку 2018 року, вона передала центру галактики велику кількість газу. Через велику відстань між об’єктами газ досяг Стрільця А тільки в цьому році.
Друге потенційне пояснення полягає в тому, що збільшення яскравості відбувається через загибель великих астероїдів, які були втягнуті в чорну діру. Інша можливість пов’язана з об’єктом, відомим як G2, який, швидше за все, є подвійною зоряною системою, що опинилася на межі центру галактики в 2014 році.
Можливо, чорна діра могла б зірвати зовнішній шар G2, що допомогло б пояснити її підвищену яскравість. G2 знаходиться далі від центру Чумацького Шляху, тому газ подорожував між ними довше, ніж з S0-2. Незважаючи на таке збільшення яскравості, вчені запевняють, що Землі воно ніяк не зашкодить. Згідно з їх розрахунками, випромінювання від центру нашої галактики, що знаходиться на відстані в 26 тисяч світлових років, має бути в 10 мільярдів разів яскравіше, щоб якось вплинути на наше життя.