Петиція про заборону впровадження швидкісного інтернету 5G на сайті Президента України достроково зібрала необхідну кількість голосів. Понад 25 тисяч українців підтримали цю пропозицію, побоюючись шкоди, що завдається здоров’ю мобільним випромінюванням.
Петиція за номером №22 / 092038-ЕП говорить: «Заборонити впровадження 5G через вкрай негативне його впливання на здоров’я!» Поверхневого погляду на назву досить, щоб перейнятися його істеричним характером. Про рівень компетентності заявника петиції красномовно свідчать категоричність формулювання про шкоду, якої завдають здоров’ю, а також нехтування правилами української мови.
«Без клінічно підтвердженої доказової бази по безпечності даного виду зв’язку просимо не вводити його в нашій країні!», – йдеться в заяві. На перший погляд, здорова вимога – перш ніж випускати будь-який продукт, ліки, випромінювання – добре б переконатися в його нешкідливості. Нюанс в тому, що дозвіл на будівництво інфраструктури і не дається без відповідності обладнання стандартам якості, які передбачають всі необхідні вимоги.
Коротенько про саму технологію: високошвидкісний інтернет 5G використовує короткохвильовий зв’язок, який швидше передає дані, але при цьому володіє меншою дальністю і більш слабким сигналом. Тому для розгортання мережі потрібно більш щільне покриття базовими станціями – через слабкий сигнал, він насилу проникає через перешкоди. Тому розмови про шкоду 5G для здоров’я безглузді хоча б тому, що це випромінювання не може надати істотного впливу на організм – він є непроникною перешкодою.
Однак треба розуміти, чому взагалі виникає подібного роду занепокоєння громадян. Досить згадати, що років 15-20 тому люди так само побоювалися випромінювання мобільних телефонів стандарту GPRS. Боязнь радіовипромінювання – досить поширена річ, проте в клінічному прояві, вона досить рідкісна. У випадку з 5G слід говорити скоріше про масову істерію. Не розуміючи суті технології, але десь почувши / прочитавши про шкоду, люди розганяють хвилю обурення. Невігластво+страх=паніка.
Подібних прикладів історія знає чимало – досить згадати, як в середньовічній Європі влаштовували єврейські погроми, звинувачуючи їх у поширенні чуми. Близько 100 років тому розганяла інша істерія – боязнь електричного струму.
Тому важливо розуміти, що підтримувати подібного роду паніки – значить дестабілізувати обстановку на догоду чиїмось економічним або політичним інтересам. І значно більшою загрозою, ніж 5G, для нашого населення є соціальні мережі, в яких гуляє різного роду інформаційне сміття.